Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü

  • Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü
  • Tanıtım

GASTROMİ VE MUTFAK SANATLARI BÖLÜMÜ

 

Günümüzde gelişen teknoloji ve değişen müşteri tercihi ile birlikte hazırlanan tabaklardaki yemekler karın doyurmadan önce göze hitap etmelidir. Göze hitap eden tabakların hazırlanması ise sanatsal yeteneğini, bilgi ve becerisini geliştirebilmiş şeflerle mümkün olabilir. Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde açılacak bölümümüz “AŞÇILIK BİR SANAT, AŞÇI BİR SANATÇIDIR” ilkesiyle öğrencilerini birer aşçı değil, birer sanatçı olarak yetiştirmeyi istemektedir. Bu çerçeveden olarak bölüm yemek kültürü yanında verilecek teorik ve uygulamalı sanat içerikli dersler ile öğrenciler tabak süsleme ve dekorasyon ile ilgili bilgi ve becerilerini en üst seviyede geliştirmeyi hedefleyecektir. Bölümün diğer bir amacı da zengin Türk mutfak kültürünün korunmasına katkı sağlamak ve bu kültürü Uluslararası alanda tanıtmaktır. Dört yıllık lisans programı süresince adaylara en temelden en ileri seviyeye kadar yiyecek-içecek işletmeciliğinin ve yemek sanatının tüm inceliklerinin öğretilmesi hedeflenmektedir. Mutfak kültürümüzü ve yemeklerimizi yurt içi ve yurt dışında tanıtılıp yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmayı hedefleyen bölümümüzde yöresel yemekler, orijinal tarifleri ve tarihi ile öğretilmek istenmektedir. Bir yandan geleneksel Türk mutfağının diğer yandan dünya mutfağını tanıyan öğrencilerin sürekli gelişim halinde yeni formların oluşturulmasına katkı verilmesi ve henüz öğrencilik aşamasında ders kapsamında ortaya çıkarılan ürünlerin değerlendirilmesini de amaçlamaktadır. Böylece henüz öğrencilik aşamasında üreten ve ürettiklerini toplumla paylaşan öğrencilerin özgüveni artarken, kendisini, fakülte ve üniversitesini, şehrini, hatta ülkesini farklı alanda tanıtma olanağı da bulacaktır.

 

MİSYON

Bölümümüzün temel amacı teorik ve pratik bilgilerle donatılarak altyapısı güçlendirilmiş, kendine güvenen, sanatsal duyarlılığa sahip, gelişen teknolojiye kolaylıkla uyum sağlayıp mesleğini daha ileriye taşıyabilecek ulusal ve uluslararası alanda yönetici şefler yetiştirmektir.

 

VİZYON

Gastronomi ve mutfak sanatları dalında ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlar tarafından tercih edilen mezunlar yetiştiren, Türk mutfağı ve diğer dünya mutfak kültürlerinde yapılan araştırmalarda öncü ve alanındaki eğitim öğretim ve akademik faaliyetlerde aktif ve yenlikçi bir bölüm olmaktır.

 

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Taşlıçiftlik Yerleşkesi Tokat / TÜRKİYE Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2018© Tüm Hakları Saklıdır.